lördag 25 oktober 2025

Fungerar, Fungerar Icke

Häromdagen genomförde jag min första riktiga julförberedelse för säsongen, nämligen min årliga provtändning av alla ljusstakar och stjärnor i god tid innan advent, så att man i lugn och ro hinner byta ut det som inte längre lyser. Nästan allt fungerade, förutom en av mina två stora mässingsljusstakar (den som ej fick vara med på bild då alltså). Tyvärr hade jag ej några reservlampor hemma, och inte hade de fått in några än på Coop när jag var där, men det skulle nog inte dröja så länge sa dem. Vilken tur då att jag provtände nu och därmed har flera veckor på mig att skaffa det som behövs, och inte behöver stå där lagom till advent och inte kunna tända på en gång. Det enda som jag inte provtände var julgransbelysningen. Ljushuvud som jag är hade jag vackert stoppat ner julgransbelysningen längst ner i botten på kartongen med julgranspynt, som sedan hamnat underst och längst in av alla kartonger med julsaker, att jag helt enkelt inte orkade dra fram allt för att kolla just nu. Till nästa jul ska jag komma ihåg att låta julgransbelysningen ligga för sig tillgängligt.

Nu känns det som att tecknen på att vi går mot den härligaste tiden på året avlöser varandra som på löpande band. Mataffären har börjat sälja julmust och saffransgifflar, julreklam dyker upp lite varstans, På spåret har börjat sändas, vi övergår till vintertid imorgon och därmed kan vi räkna ner veckorna till första advent på en hand. Det är underbara tider som stundar med andra ord! Inte lång tid kvar tills att man får börja pynta.

Har du gjort någon julförberedelse än?

1 kommentar:

  1. Tycker alltid att det är så fascinerande hur allting kan funka när man plockar ner det i januari, sen vips funkar det inte längre när man plockar fram det sen igen, haha

    SvaraRadera